Copiii au încondeiat ouă de Paști

În dimineața zilei de 8 aprilie 2015, însoțiți de doamna învățătoare Ioana Dumitrașcu, elevii clasei a III-a A de la Școala Gimnazială 40, au venit în sfânta biserică, pentru a participa la activitatea de încondeiere a ouălor de Paști. Sub îndrumarea atentă a doamnei învățătoare și a preoților slujitori, copiii și-au concentrat atenția și talentul pentru a realiza mici „opere de artă” pe suprafața ouălor, astfel încât să transmită prin intermediul acestora mesajul pascal al Înviereii Domnului. După ce vor fi sfințite în noaptea de Sf. Paști, ouăle încondeiate vor fi oferite credincioșilor prezenți la slujbă. Asemenea îngerilor care, în dimineața Învierii Mântuitorului din morți, au vestit femeilor mironosițe minunea petrecută, copiii parohiei noastre, înțeleg să aducă un strop de bucurie și un zâmbet celor care vor primi darul lor.