Bucuria Crăciunului vestită prin glasul celor mici!

În dimineaţa zilei de 17 decembrie 2014, cu sufletele încărcate de emoţie, elevii clasei a III-a de la Şcoala Nr.40, însoţiţi de doamna învăţătoare Ioana Dumitraşcu, au venit la biserică pentru a ne colinda. În jurul bradului frumos împodobit, cu glasuri cristaline şi inimi vesele, aceştia au susţinut un miniconcert de colinde tradiţionale, spre bucuria credincioşilor prezenţi în biserică la acel moment. La final, osteneala celor mici a fost răsplătită cu dulciuri şi cu felicitări din partea credincioşilor.
Ca o măturisire a dreptei credinţe şi a iubirii faţă de Mântuirorul Hristos, mai multe clase de elevi şi preşcolari însoţiţi de doamnele învăţătoare şi educatoare, dar şi de doamna profesoară de religie, au venit în sfânta biserică pentru a fi împărtăşiţi cu Trupul şi Sângele Domnului Iisus Hristos, ceea ce a adus o mare bucurie atât lor, căt şi slujitorilor bisercii.
Totodată, parohia noastră a venit în sprijinul unor copii provenind din familii cu posibilităţi financiare reduse. În acest sens, 17 copii, însoţiţi de părinţi sau bunici au primit pachete cu daruri constând în alimente de strictă necesitate şi dulciuri, ceea  ce a făcut ca sărbătoarea Naşterii Domnului Hristos să fie primită cu mai multă bucurie şi de către aceştia.
Ne dorim să continuăm şi să intensificăm astfel de acţiuni caritabile, pentru că misiunea Bisericii în societatea contemporană nu înseamnă doar propovăduirea Cuvântului Evangheliei, ci şi manifestarea acestuia prin fapte concrete de iubire faţă de semeni.