Corul „Symbol” la biserica Andronache

Duminică, 18 ianuarie 2015, la invitaţia părintelui paroh Nicolae Dumitraşcu, membrii Corului „Symbol” al Patriarhiei Române, coordonaţi de prof. diac. Jean Lupu, au dat răspunsurile la Sfânta Liturghie, oferind credincioşilor participanţi la această slujbă un prilej de mare bucurie duhovnicească. Cu glasuri cristaline şi duioase, copiii şi tinerii care alcătuiesc acest unic ansamblu în peisajul coral românesc, au reuşit să creeze o atmosferă de rugăcune deosebit de intensă şi sensibilă, încălzind inimile şi bucurând auzul tuturor celor din biserică. Deşi obişnuiţi ei înşişi să dea răspunsurile la Sfânta Liturghie, credincioşii nostri s-au abţinut, lasând glasurile curate ale tinerilor şi copiilor să umple spaţiul eclesial dar, mai ales, sufletele lor.
Cu toţii, preoţi şi credincioşi, şi-au exprimat bucuria participării la această Sfântă Liturghie, precum şi dorinţa de a-i reasculta cât mai curând în biserica parohiei noastre.