Finalizare proiect „Daruri din suflet de copil”

Ca orice lucru bun început, acesta trebuie sa aibă și o finalizare. Determinarea copiilor implicați în miniproiectul cu caracter misionar-filantropic „Daruri din suflet de copil”, desfășurat în cadrul parohei Andronache, precum și generozitatea enoriașilor noștri, ne-a motivat pe noi, slujitorii bisericii Sf. Ghoerghe, Andronache, să fim alături de ei, în finalizarea acestui proiect.
Alături de suma colectată de la credincioși s-a adăugat și o contribuție însemnată din partea unor sponsori, ceea ce ne-a oferit suportul material pentru a achiziționa diferite obiecte sau dulciuri (medicamente, materiale de igienă personală, dulciuri, cărți de colorat, creioane colorate, pixuri, periuțe și pastă de dinți, icoane) pentru copiii internați în Secția de Pediatrie a Spitalului Clinic Fundeni.
Cu implicarea directă a doamnei preotese Ioana Dumitrașcu, profesor învățător la Școala Gimnazială nr. 40, ai cărei elevi s-au implicat activ pe parcursul desfășurării acestui proiect, în  data de 19 martie 2015, am mers la Spitalul Clinic Fundeni, Secția de Pediatrie, unde am oferit darurile pregătite celor 25 de copii internați aici, aducând astfel o rază de bucurie atât lor, cât și părinților lor.
Suntem convinși că, în acest fel, i-am sensibilizat pe copiii parohiei Andronache, dar și pe enoriașii noștri, în a fi mai atenți la nevoile celor vulnerabili de lângă noi, și a împlini, în consecință, chemarea evanghelică la iubirea aproapelui.