Pelerinaj în Dobrogea

Cu câteva zile înainte de sfârșitul lunii noiembrie, 50 de enoriași ai Parohiei „Sf. Gheorghe” Andronache, au luat parte la un pelerinaj, la trei dintre mănăstirile Dobrogei, cu dorința de a păși pe urmele „celui dintâi chemat”, Sf. Apostol Andrei.
    În colaborare cu Agenția de turism Basilica, a Patriahiei Române, însoțiți de cei doi preoți slujitori ai bisericii, Nicolae Dumitrașcu și Ioan Pantilimonescu, enoriașii Parohiei „Sf. Gheorghe” Andronache, au plecat la drum, cu mult entuziasm și determinare, deși vremea se artăra oarecum potrivnică unui pelerinaj – ploua torențial.     După patru ore de mers cu autocarul, aceștia  au ajuns la primul obiectiv – Mănăstirea Peștera Sf. Ap. Andrei. Și pentru că ploaia s-a oprit și soarele a zâmbit timid de după nori, pelerinii s-au putut închina și ruga în voie, atât în peștera unde se crede că a locuit fratele Sf. Ap. Petru, pe perioada cât a propovăduit în Schiția Mică (Dobrogea de azi), cât și la celelalte două biserici ale mănăstirii.
    Cea de-a două oprire s-a făcut la o mănăstire nou construită, Lipnița, închinată Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Mc. Dasie (20 noiembrie). După ce s-au închinat și s-au rugat în fața sfinelor icoane și a sfintelor moaște, pelerinii au ascultat cu interes relatările maicii-ghid referitoare la istoricul mănăstirii și totodată au primit și cuvânt de folos duhovnicesc.
    Ultimul obiectiv al pelerinajului a fost Mănăstirea Dervent, o mai veche vatră monahală din acest ținut, construită pe locul muceniciei a trei tinere și a unui preot  din perioada persecuțiilor romane, loc marcat de patru cruci de piatră, crescute din pământ, dintre care astăzi se mai păstrează doar două.
    Cu toate că programul nu a inclus mai multe mănăstiri, cele trei locuri sfinte vizitate au oferit pelerinilor Parohiei „Sf. Gheorghe” Andronache prilejul de a se bucura că au ajuns acolo unde a predicat și a stat pentru  vreme primul apostol al Domnului sau că au vizitat locașuri de cult construite cu mult efort dar și cu multă evlavie de oameni credicioși și darnici. Acest pelerinaj a fost un nou plilej de apropiere între credincioșii parohiei, o ocazie bună de catehizare și de îmbogățire duhovnicească, bine venită, acum, în postul Nașterii Domnului.