Pelerinaj in Maramures

Parohia SF. GHEORGHE ANDRONACHE organizează, în colaborare cu Agentia Basilica Travel a Patriarhiei Romane, în perioada 5 – 9 iunie 2017

PELERINAJ ÎN MARAMUREȘ

– 5 iunie (380 km): București (str. Periș, nr. 10) – mănăstirea Sinaia (participare la Sf. Liturghie) – Brașov (se vizitează biserica Sf. Nicolae din Șcheii Brașovului) – Sighișoara (vizitarea cetății) – mănăstirea Recea – Târgu Mureș (cina, cazare);

– 6 iunie (260 km): (mic dejun) mănăstirea Nicula (închinare la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului) – mănăstirea Rohia (mormântul părintelui Nicolae Steinhardt) – Târgu Lăpuș – mănăstirea Bârsana (cina, cazare);

– 7 iunie (180 km): (mic dejun) mănăstirea Săpânța-Peri – Cimitirul Vesel – Sighetu Marmației (se vizitează Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței) – mănăstirea Ieud (se merge pe jos circa 2 km) – mănăstirea Botiza – mănăstirea Bârsana (cina, cazare);

– 8 iunie (420 km): (mic dejun) Năsăud – Dej – mănăstirea Dumbrava – mănăstirea Aiud – mănăstirea Râmeț (închinare la moaștele Sf. Ghelasie) – Alba Iulia (se vizitează Catedrala Reîntregirii) – Sibiu (cina, cazare);

– 9 iunie (340 km): (mic dejun) Catedrala mitropolitană din Sibiu (tur pietonal al orașului Sibiu) – mănăstirea Sâmbăta de Sus – mănăstirea Șinca Veche – mănăstirea Caraiman – București.

Costul pelerinajului este de 550 lei și include:
– Transport cu autocar clasificat; Asigurare călători și bagaje;
– Cazare 4 nopți în camere duble sau triple la pensiuni de 3*;
– 4 mic dejunuri și 4 cine;
*Cei interesați se pot înscrie pe lista deschisă la pangarul bisericii Andronache.
** Urcarea în autocar se face în ordinea înscrierii pe listă, cu 30 minute înainte de plecare.
***Având în vedere numărul mare de kilometri de parcurs în fiecare zi precum și obiectivele propuse spre vizitare, NU se vor face opriri pentru masa de prânz.
PLECARE: 07:00
Însoțitori: Pr. Nicolae Dumitrașcu, Pr. Ioan Pantilimonescu

Lasă un răspuns