Programul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”

Cu sprijinul părintelui paroh Nicolae Dumitraşcu, în colaborare cu Şcoala Gimnazială nr.40, reprezentată prin doamna profesoară de religie Titiana Curiman, şi sub coordonarea preotului Ioan Pantilimonescu, în cadrul parohiei Andronache, se desfăşoară săptămânal proiectul catehetic „Hristos împărtăşit copiilor”. În acest sens, elevi din clasele primare şi gimnaziale, însoţiţi de doamna profesoară de religie vin în sfânta biserică, unde părintele Ioan Pantilimonescu, având o experienţă didactică şi pedagogică de 18 ani în predarea religiei, le stârneşte curiozitatea în scopul descoperirii de noi cunoştinţe despre învăţătura de credinţă a Bisericii Ortodoxă, le insuflă dragostea faţă de Hristos şi Evanghelia Sa, faţă de Biserică şi patrie, îi formează în spiritul valorilor de credinţă creştin-ortodoxă.
În acest fel educaţia religioasă primită în familie, dar mai ales la şcoală, este pusă în practică în mod concret şi corect în sfânta biserică. Numai aşa, copiii pot creşte spiritual şi moral sănătos, într-o lume în care se pune tot mai mult accentul pe libertate, înţeleasă mai degrabă ca libertinaj decât ca mijloc de exprimare a convingerilor personale.
Iată de ce menţinerea orei de religie în şcoală şi, deci, înscrierea copiilor pentru participarea la această disciplină este o cale de mărturisire a dreptei credinţe pe care neamul românesc a avut-o dintotdeauna, o datorie a noastră ca popor dreptmaritor, un mijloc de a ne creşte copiii sănătos din punct de vedere moral (nu etic) şi spiritual.