Rechizite școlare

Parohia Sf. Gheorghe Andronache continuă și în anul școlar 2016-2017 parteneriatul pe care l-a semnat cu Școala Gimnazială nr.40, întrucât dorește să fie un actor viu al formării și consolidării educației micilor enoriași ai săi.

Astfel, 25 de copii, provenind din familii cu dificultăți materiale, au primit din partea Bisericii Andronache ghiozdane cu rechizite școlare (caiete, instrumente de scris, truse de geometrie, gume de șters, culori ș.a.), atât de necesare în demersul didactic.

O dată cu oferirea darurilor, slujitorii bisericii au făcut și o scurtă catehizare copiilor, subliniind necesitatea de a învăța, importanța frecventării cursurilor și a dobândirii unei bune educații, în contextul în care se constată o rată a abandonului școlar tot mai crescută.