„Sămânța este cuvântul lui Dumnezeu”

Nu întâmplător, duminică, 16 octombrie, în Duminica a 21-a dupa Rusalii, cea a Pildei semănătorului, la Parohia “Sfântul Gheorghe” Andronache a debutat proiectul Lecturi de folos duhovnicesc. Proiectul, derulat în parteneriat cu Biblioteca Metropolitană București, facilitează împrumul de cărți cu tematică religioasă creștin-ortodoxă din fondul de documente al bibliotecii, cu scopul de a aduce lectura cea bună și cuvântul cel de folos mai aproape atât de enoriașii parohiei, cât și de toți locuitorii cartierului Andronache.

Cei doritori de lectură pot împrumuta timp de 3 săptămâni câte 3 cărți. Calea spre bucurie” de Arhimandrit Teofil Părăian, “Familiei ortodoxe cu smerită dragoste” de Arhimandrit Theodōropoulos Epiphanios, “Mari duhovnici români despre rugăciune”, “Catehism orthodox”, “Omul, zidire de mare preţ” de Ieromonah Arsenie Boca, “Pagini de pateric românesc” de Căbaș George, “Sfântul Nectarie: Minuni în România” , “Singur ortodoxia” de Arhimandrit Arsenie Papacioc, sunt doar câteva din cărțile care și-au ales deja cititorii.

Lasă un răspuns