Vernisajul expoziției „Lăsați copiii să vină la Mine”

În cadrul proiectului-concurs „Lăsați copiii să vină la Mine”, desfășurat în perioada ianuarie-martie 2016, la Parohia „Sf. Gheorghe” Andronache, duminică, 28 februarie a.c. a avut loc vernisajul expoziției „Lăsați copiii să vină la Mine”.
În cadul expoziției au fost prezentate creațiile artistice, literare și digitale, realizate de copiii din parohie, în colaborare cu Școala Gimnazială Nr. 40, București.
La invitația părintelui paroh Nicolae Dumitrașcu, după finalizarea Sf. Liturghii, cei peste 150 de participanți – părinți copii, bunici, profesori, coordonatori, invitați, s-au delectat cu privirea, admirând desene, colaje, icoane pe sticlă și pe lemn, poezii și rugăciuni, create cu multă pasiune și talent de copiii din parohie. Tinerii din Departamentul de copii și tineret al parohiei au asigurat buna desfășurare a evenimetului, oferind totodată celor prezenți ceai, cafea, produse de patiserie.
Cu acest prilej copiii au oferit celor prezenți mărțisoarele confecționate de ei în cadrul atelierelor de creație, primind în schimb emoții, zâmbete, felicitări și donații în bani. Sumele colectate vor fi direcționate către copiii implicați în proiect, în vederea achiziționării de materiale didactice și educative, unul din scopurile demersului creativ fiind sprijinirea educației și conștientizarea opiniei publice cu privire la aceasta.
Opiniile unora dintre cei implicați în proiect sunt edificatoare pentru a constata feed-back-ul pozitiv și încurajator:
Profesor religie Titiana Curiman, Școala Gimnazială, Nr. 40, București: Parteneriatele dintre Scoala si Biserica, evenimentele religioase, manifestarile crestine sunt foarte importante pentru elevi, ei au cel mai mult de castigat. Scopul lor este de dezvoltare a spiritului antreprenorial prin organizarea, promovarea şi valorificarea produselor activităţii desfăşurate, dar si acela de a mobilizare a comunităţii locale în scopul întrajutorării copiilor cu probleme sociale și familiale.
Marin Xenia Elena, clasa a IV-a: ,,Mie mi-a plăcut cel mai mult că am mers la Biserică și mi-am petrecut timpul cu colegii. Am confectionat mărțișoare cu drag si sper ca le-am adus o bucurie mămicilor si bunicilor.”
Calapod Lavinius David, clasa a IV-a: ,,Eu am fost impresionat de felul în care era aranjată biserica. Mi-a plăcut liniștea și felul în are am realizat mărțișoarele. La final am făcut o poză de grup și toți am plecat la școală fericiți pentru că ieșise din mânuțele noastre un mic mărțișor.”
Zaina Roberta, clasa a IV-a: ”Am participat cu drag la această activitate și m-am bucurat că am putut să fac o surpriză plăcută unor doamne ce îmi vor aprecia munca.”
Anghel Miruna, clasa a IV-a: ”A fost frumos, aglomerat. Mi-a plăcut mult. Sunt impresionată de cât de mulți am fost. Eu merg la biserică să pictez, dar de această dată am confecționat mărțișoare și felicitări pentru toate mamele și bunicile din parohia noastră.”
Bibliotecar Marilena Chiriță, Biblioteca Metropolitană, București: M-am alăturat inițiativei preoților slujitori Nicolae Dumitrașcu și Ioan Pantilimonescu, cu gândul că organizarea expoziției din cadrul concursului de creație “Lăsați copiii să vină la mine” va fi atât pentru elevii participanți, cât și pentru enoriașii Parohiei Andronache prilej de bucurie, de cunoaștere și de o mai bună înțelegere a nevoilor spirituale ale copiilor noștri. M-au impresionat picturile, desenele și rugăciunile din sufletul lor de copil!
Preoții slujitori ai Bisericii „Sf. Gheorghe” Andronache mulțumesc tuturor celor implicați în acest proiect și celor care l-au sprijinit, într-un fel sau altul, încredintându-i de întreaga considerație, rugându-L pe Dumnezeu să le dăruiască pace, bucurie, sănătate și împliniri duhovnicești.